Apartamenty na wynajem – dobry pomysł na inwestycję?

W dobie rekordowo niskich stóp procentowych i rosnącego ryzyka perturbacji na rynkach finansowych coraz popularniejszymi formami inwestycji kapitału stają się nieruchomości. W powszechnej opinii wydaje się, że aby zainwestować na tym rynku trzeba dysponować  znaczną pulą pieniędzy, ale w rzeczywistości posiadacze relatywnie niewielkich kwot mogą już znaleźć odpowiednią inwestycję dla siebie. Jedną z godnych rozważenia opcji inwestycyjnych jest zakup mieszkania/apartamentu wakacyjnego z przeznaczeniem na krótkookresowy wynajem.

Aktywność deweloperów tego typu inwestycji na krajowym rynku koncentruje się głównie w turystycznych miejscowościach nadmorskich i górskich, a także w mniejszym stopniu na Pojezierzu Mazurskim. Generalna zasada mówi, że im bardziej dany kurort jest popularny, tym większe prawdopodobieństwo wynajęcia apartamentów turystom oraz wyższy potencjał możliwego wzrostu wartości nieruchomości w przyszłości. W przypadku rynku nadmorskiego, najpopularniejsze lokalizacje dla inwestycji apartamentowych to Kołobrzeg, Międzyzdroje, Władysławowo oraz Świnoujście. Apartamenty wakacyjne oferowane są również w najbardziej prestiżowych projektach deweloperskich Trójmiasta, zlokalizowanych bezpośrednio wzdłuż wybrzeża.

Bezsprzecznie dominującą lokalizacją na rynku apartamentów wakacyjnych w górskich kurortach wypoczynkowych są Zakopane oraz okoliczne miejscowości, takie jak np.: Kościelisko czy Poronin. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w ogromnej popularności kurortu zarówno wśród krajowego, jak i wśród zagranicznego turysty. Mimo relatywnie wysokiej podaży inwestycji, popyt na apartamenty w Zakopanem i sąsiedztwie jest na tyle wysoki, że ceny należą do najwyższych w kraju. Rynek apartamentów wakacyjnych rozwija się również w innych miejscowościach turystycznych, jak np. Wisła, Ustroń, Karpacz, Szklarska Poręba czy Polanica-Zdrój.

Atrakcyjność inwestycji na rynku apartamentów wakacyjnych zależy przede wszystkim od lokalizacji kompleksu w popularnym kurorcie wypoczynkowym oraz w bliskiej odległości od głównych atrakcji turystycznych, ale również od standardu danego obiektu. Dużym plusem jest wykończenie pod klucz jako standardowa opcja w danym obiekcie. Istotna jest również dodatkowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna dostępna dla gości (fitness, basen, jacuzzi, SPA). Atrakcyjność kompleksu apartamentowego zwiększa również współpraca dewelopera z firmą wyspecjalizowaną wynajmem apartamentów, dzięki czemu ich właściciele mogą czerpać zyski pod swoją nieobecność.

Korzystne perspektywy rozwoju rynku apartamentów wakacyjnych w Polsce wzmacnia fakt, iż większość inwestycji apartamentowych oferuje lokale o powierzchni oraz wyposażeniu odpowiadającym mieszkaniom o podwyższonym standardzie (np. w pełni wyposażoną kuchnię), a nie typowym pokojom hotelowym, które z reguły są bardzo niewielkie i oferują ograniczone do minimum wyposażenie. Standardem w inwestycjach apartamentowych są ponadto niespotykane w hotelach obszerne tarasy. Powyższe cechy znacząco zwiększają atrakcyjność pobytu wypoczynkowego w apartamentowcu, co z kolei powoduje rosnące zainteresowanie inwestorów tym segmentem rynku.

apartamenty

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych
w serwisie Otodom.pl

Decydując się na zakup mieszkania/apartamentu wakacyjnego należy zastanowić się, czy sami będziemy nim zarządzać i obsługiwać klientów, czy chcemy zlecić to wyspecjalizowanej firmie zarządzającej całym budynkiem. W tym pierwszym wypadku możemy nabyć mieszkanie niekoniecznie w budynku typowo aparthotelowym (koniecznie w atrakcyjnej z punktu widzenia turystycznego lokalizacji).  Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zaznacza, że jeżeli jednak zdecydujemy się na oddanie apartamentu w zarządzanie firmie obsługującej – wybór nieruchomości należy zawęzić do typowo hotelowego charakteru budynku czy kompleksu budynków.  Oferują one standard oraz zakres usług towarzyszących zbliżony do poziomu gwarantowanego przez klasyczne hotele (np. czterogwiazdkowe). W kompleksach tego typu dostępne są usługi jak np. sprzątanie, pranie, gastronomia, room service, concierge czy zakupy na zamówienie.

 Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.