W nowy rok z nowymi inwestycjami

Czy w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się wysypu nowych inwestycji? A może deweloperzy przystopują z wprowadzaniem do sprzedaży kolejnych projektów? Sprawdzamy, jakie sygnały płyną z rynku po pierwszym miesiącu 2017 r.

 

Nie ma jeszcze danych statystycznych podsumowujących styczeń, ale obserwując rynek nie widać na nim absolutnie żadnego przestoju. Nowe inwestycje cały czas wprowadzane są do sprzedaży.

Głównie są to projekty z segmentu popularnego, często stanowiące kontynuacje wieloetapowych osiedli. Zdarzają się też mieszkania o podwyższonym standardzie w dużo bardziej kameralnych inwestycjach.

Spodziewamy się zatem, również w tym roku, pokaźnej liczby nowych propozycji. Deweloperzy są może bardziej ostrożni w kwestii dalszego planowania długofalowej strategii, ale krótkoterminowo koncentrują się na jak najlepszym wykorzystaniu wciąż sprzyjającej koniunktury.

Jeśli chodzi o ceny to dostępna po miesiącu próbka jest jeszcze zbyt mała, by na jej podstawie wyciągać daleko idące wnioski. Nie spodziewamy się jednolitego trendu cenowego w całym kraju. Sytuacja wyjściowa jest bowiem zróżnicowana na poszczególnych rynkach. Większe nakierowanie deweloperów na klientów inwestycyjnych (a więc preferujących pewne typy mieszkań i określone lokalizacje) może sprzyjać w wielu miejscach wzrostom średniej ceny.

Grupa Emmerson S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl