Szeregowiec – komfort domu w cenie mieszkania?

Budynki w zabudowie szeregowej stanowią doskonałą ofertę dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni, a nie stać ich na zakup domu wolnostojącego. Wyjątkowa atrakcyjność segmentów bierze się przede wszystkim z ich korzystnej ceny, która wynika z maksymalnego wykorzystania terenu. Odpowiednio zagospodarowując przestrzeń możemy uzyskać dużą powierzchnię mieszkalną, w której cena zakupu gruntu stanowi niewielki koszt całej nieruchomości.

W segmencie domu zazwyczaj będziemy mieli także garaż, a gdyby go nie było, zawsze zostaje miejsce postojowe naziemne na posesji. Kupując mieszkanie w bloku za taki luksus trzeba dodatkowo zapłacić, a cena garażu lub miejsca postojowego w podziemnej hali może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kolejną zaletą domów szeregowych jest fakt posiadania własnego ogródka, najczęściej dużo większego niż to możliwe w mieszkaniach na parterze bloku czy apartamentowca. Dodatkowo mamy mniejszą „widownię”, która może oglądać co w tym ogródku robimy. Sąsiedzi nie otaczają nas już ze wszystkich czterech stron, a  maksymalnie z dwóch. Dla ceniących sobie spokój i nie mogących znieść tupania nad głową to wręcz idealne rozwiązanie.

Warto podkreślić także, że w cenie segmentu mamy do dyspozycji działkę, która tak naprawdę zapewnia lokatorom wspomniany wcześniej własny ogród oraz miejsce na auto, co daje mu ogromną przewagę nad mieszkaniami w blokach. Ponadto często czynsze w szeregówkach są niższe od tych wymaganych w lokalach mieszkalnych, mimo ich większej powierzchni.

Domy szeregowe powstające na terenach miejskich z reguły będą korzystać z pełnej infrastruktury drogowej, niedaleko zlokalizowanych punktów społeczno-usługowych czy centrów handlowo-rozrywkowe. Można zatem mieszkając w domu korzystać z wszystkich udogodnień dostępnych mieszkańcom miast.

Oczywistym jest, że ceny mieszkań w centrum miast będą wyższe od segmentów na podmiejskich osiedlach, dlatego też poniżej przedstawiliśmy wybrane mieszkania i segmenty znajdujące się na terenach miejskich, a nie poza nimi, na pięciu największych rynkach deweloperskich w Polsce.

dom w cenie mieszkania

Jak zaznacza Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, w ostatecznym rozliczeniu cena za 1 mkw. powierzchni w takich segmentach jest o wiele niższa niż w bloku. W podanych przykładach z największych miast Polski, średnio jest to różnica ok. 3 tys. zł/mkw. Jak widać za podobną kwotę można otrzymać bardzo zróżnicowane metraże w zależności od rodzaju zabudowy (przeciętnie o blisko 60 mkw. mniejszy metraż mieszkania niż szeregówki). Kupno segmentu jest więc dobrą alternatywą dla osób chcących żyć w warunkach zbliżonych do tych jakie oferuje dom wolnostojący, ale jednocześnie mniej zamożnych.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.