Kraków

Najpopularniejsze miejsca na mieszkaniowej mapie Krakowa

W poprzednim artykule zaprezentowaliśmy najczęściej wyszukiwane lokalizacje przez klientów poszukujących mieszkań w Warszawie, w tym artykule przyjrzymy się drugiemu pod względem wielkości rynkowi mieszkaniowemu – krakowskiemu. W tym celu sprawdziliśmy najczęściej wyszukiwane krakowskie lokalizacje w serwisie Otodom.pl przez klientów poszukujących mieszkań w grodzie Kraka. Pierwsza pozycja przypadła, co jest sporym zaskoczeniem, Nowej Hucie, tuż za nią uplasowało się Stare Miasto.


Na poniższym wykresie zaprezentowano najczęściej wpisywane frazy – należy jednak dodać kilka słów wyjaśnienia. Od 1991 r. obowiązuje w Krakowie podział na 18 dzielnic. W świadomości mieszkańców wciąż bardzo silnie funkcjonuje jednak wcześniejszy podział na 4 główne dzielnice: Śródmieście, Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć więc, iż poszukujący wpisując do wyszukiwarki Nowa Huta rozumieli pod tą nazwą dużą dzielnicę według starszego podziału administracyjnego, a nie małą Nową Hutą według aktualnie obowiązującej nomenklatury. Sytuacja ta ma oczywisty wpływ na otrzymane wyniki.

ranking popytowy krakowskich dzielnic

Analiza częstości wskazań pożądanych lokalizacji na rynku krakowskim wskazuje na współistnienie dwóch zjawisk: z jednej strony najwięcej osób wyszukuje mieszkań w najtańszych lokalizacjach. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl komentuje, że za taką właśnie najtańszą lokalizację w Krakowie uznawana jest liderująca w przedstawionym rankingu Nowa Huta. Z drugiej strony, co nie powinno dziwić, utrzymuje się duża popularność centralnie zlokalizowanej, historycznej dzielnicy Krakowa – Starego Miasta. W tym samym czasie dużym zainteresowaniem cieszą się dzielnice uznawane za typowo mieszkalne części miasta – na Krowodrzę, Podgórze, Dębniki oraz obie części Prądnika wskazuje w granicach 5-9 % klientów poszukujących mieszkań. Warto także zwrócić uwagę na skumulowany duży udział Bronowic – gdyby dodać kategorię Bronowic oraz Bronowic Małych otrzymany wynik stanowiłby 4. wynik w skali miasta.
Przedstawione powyżej statystyki są jedynie statystycznym obrazem popytowej strony rynku, każdy klient ma swoje powody, którymi się kieruje na rynku mieszkaniowym. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda popyt od strony rynkowej i uwzględnić to, jako jeden z czynników decyzyjnych (łatwiejsza ewentualna sprzedaż czy wynajem mieszkania).

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.