GT_02

Wyludnione miasta – tylko dla samotników?

Osoby poszukujące mieszkania można podzielić na dwie podstawowe grupy – tych, którzy chcą zamieszkać w dużym mieście, w miejscu gdzie tętni ono życiem oraz tych, którzy szukają spokoju i ciszy.
Druga grupa powinna zatem szukać mieszkań w mało zaludnionych miastach. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest oferta mieszkań na sprzedaż w miejscowościach o najmniejszej liczbie ludności przypadającej na 1 km2 powierzchni. Wiele z wymienionych niżej miejsc to znane miejscowości turystyczne – przede wszystkim Krynica Morska, Kazimierz Dolny, Szklarska Poręba, Wisła oraz Karpacz. We wszystkich gęstość zaludnienia nie przekracza 150 osób na 1 km2.
Atrakcje, jakie oferują te miejscowości przekładają się na ceny oferowanych tam mieszkań – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. Jak można się domyślać są one najwyższe spośród wszystkich miast znajdujących się w zestawieniu. Najdrożej jest w Kazimierzu Dolnym, położonym na malowniczym terenie nad Wisłą. Średnia cena jednostkowa mieszkania przekracza tam nawet 10 tys. zł. Jednak ofert jest niewiele, bo tylko kilkanaście.

zestawienie srednich cen ofertowych mieszkan na sprzedaz z najmniej zaludnionych miast w Polsce

Wspólną cechą wszystkich miast, które charakteryzuje niska gęstość zaludnienia jest dużo terenów niezabudowanych. Czasem są to lasy lub łąki, w innym przypadku zwykłe nieużytki, a czasem nawet pola uprawne. Najważniejsze jednak, że można tam wieść spokojne życie, z dala od problemów charakterystycznych dla dużych zatłoczonych miast, jak na przykład korki.
Oczywiście taka lokalizacja ma również swoje wady, np. mało rozwinięty rynek usług specjalistycznych, czy niewiele miejsc rozrywki, jak chociażby kino. Jednak za cenę świętego spokoju warto rozważyć zamieszkanie w takim właśnie mieście.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.